Apie eilinę pasaulio pabaigą

Fragmentas stelos, vaizduojančios pasaulio sukūrimą, anot majų, (galbūt) įvykusį 3114 m. pr. Kr.

JAV Vyriausybė savo bloge prieš gerą savaitę paskelbė, kad pasaulio pabaigos šiemet nebus. Viskas parašyta labai paprastai: dauguma gandų kalba apie 2012 m. pasibaigsiantį majų kalendorių (taip nebus), kometa sukels katastrofą (tikrai ne), neaptikta planeta pritykins ir susidurs su Žeme (ne ir dar kartą ne). Ir tai, aišku, dar ne visas spėlionių sąrašas. Bet juk rašo vyriausybė, ir dar JAV, o jos visada meluoja, ar ne? Ne, ne visada. Ir tikrai ne šiuo atveju.

Jau vien per savo Žemėje praleistus dvidešimt kelerius metus sugebėjau išgyventi net kelias pasaulio pabaigas. Visų pirma, 2000 m. su visais potvyniais, devintosiomis bangomis, kompiuterių laiko skaičiavimo bėdomis ir kitomis stichijomis. Su Nibiru, neaptikta planeta X, beje, mūsų Žemė jau irgi turėjo susidurti beveik prieš dešimtmetį. Deja, tuomet ji į pasimatymą neatvyko ir dabar jau tik šiemet žada pasirodyti. Tik nuojauta sako, kad niekas ir vėl neįvyks. Be keleto smulkesnių pasaulio pabaigėlių, pernai visi draugiškai išgyvenome mažiausiai dvi. Amerikiečių pastorius Haroldas Campingas apskaičiavo, kada įvyks antrasis Kristaus atėjimas. Pirmasis rezultatas, po visų sudėties ir atimties veiksmų gautas dar 1992 m., aiškiai rodė 1994 m., bet apsidrausdamas Biblijos interpretatorius dar davė visiems (taip pat ir sau) kiek daugiau laiko ir su klaustuku pridėjo dar vieną datą: 2011 m. Kadangi pirmoji data prabėgo be jokių įdomesnių įvykių, biblinė dienų pabaiga turėjo ateiti pernai. Iš pradžių ji buvo numatyta gegužės 21 d., bet neatėjo. Tada Campingas perstūmė fizinio paėmimo į Dangų datą penkiais mėnesiais, į spalio 21 d. Ir ši diena praėjo be didelių netikėtumų, kol kas niekas apie paimtuosius nieko nekalba, o ir, atrodo, kad trūkstamų giminaičių niekas nepasigedo. Taigi, jau vien per paskutinį dešimtmetį žmonijos likti neturėjo. Bet homo sapiens – atspari rūšis, viską išgyveno. Ir dar patys susigalvojo pasakojimų, kaip Viduramžiais visi dar labiau dėl pasaulio pabaigos panikavo. Pasakojimų, kurie, pakeitus kultūrinį kontekstą, galėtų tikti ir mūsų dienų aktyvistų grupėms.

Kas naujo laukia per 2012 m. apokalipsę? Žinoma, pats garsiausias scenarijus pasakoja apie tai, kaip gruodžio 21 d. (kodėl visiems vis dvidešimt pirmos mėnesių dienos kliūva? Pasaulinis slaptos “Mėnesio 21” grupės sąmokslas?) pasibaigs majų kalendoriaus didysis ciklas. Bent jau pagal kai kuriuos skaičiavimus, nes su seniai išnykusiomis civilizacijomis bėda ta, kad tiksliai visko apie jas nežinome, paklausti nėra ko, o dar kalbant apie skirtingus laiko skaičiavimus ir kalendorius, tai visai sprandą nusisukti galima. Net, jei ši diena išties žymi vieno kalendorinio ciklo, trunkančio1872000 dienų, pabaigą, nėra aišku, ką tai būtų reiškę patiems majams.

Šios Mezoamerikos civilizacijos laiko matavimą iššifruoti pavyko XIX a. Josephui T. Goodmanui. Beje, verta pastebėti, kad kalendorius taip pat veikiausiai nebuvo sukurtas pačių majų, bet perimtas iš ankstesnių kultūrų. Per daug nesileidžiant į pačias dienų skaičiavimo subtilybes (tokias kaip 1 winal = 20 k’in (dienų) ar 1 tun = 13 winal = 360 k’in, bet apie tai galima daugiau pasiskaityti, kad ir čia), reikia pasakyti, kad iki pat šios dienos mokslininkai nesutaria dėl to, ką laikyti pirmąja naujo majų ciklo diena. Daugiausiai (bet nepakankamai) pagrįsta hipotezė, kad tai buvo 3114 m. pr. Kr. rugpjūčio vienuoliktoji, tačiau esama ir daug kitų tikėtinų variantų, ką pripažįsta ir vienas iš populiariausio varianto kūrėjų. Žinoma, gruodžio 21 d. pabaigos laukėjams patraukli dar ir dėl to, kad būtent tuomet vyksta žiemos saulėgrįža. Gražu, simboliška ir itin new age’iška. Įdomu ir tai, kad majų įrašuose galima rasti ir prognozių daug tolimesnei ateičiai nei mūsų 2012 m., taigi pats kalendorius nesibaigia, tik vienas ciklas. Bet, aišku, panikos skleidėjai kažkodėl visuomet pamiršta tai paminėti.

Labai išsamią istoriją apie majiškosios pasaulio pabaigos teorijos sukūrimą, kurioje pilna netikslių kūrybingų archeologų, hipių, New Age’o, pseudomokslų, ateivių ir dar daug ko galima rasti Psychology Today interneto puslapyje, o keliais žodžiais majiškąją pasaulio pabaigos teoriją galima apibendrinti taip: majai niekada nesakė, kad pasibaigus šiam kalendoriniam laikotarpiui ateis pasaulio pabaiga; jie ir toliau skaičiavo laiką, kuris siekia tūkstantmečius po 2012 m., tad nesibaigia ir jų kalendorius; nėra žinoma, ar majų nuliniai metai tikrai prasidėjo rugpjūčio vienuoliktą dieną, 3114 m. pr. Kr.; net nėra aišku, ko patys majai iš šitos dienos tikėjosi.

O tai, kaip gerai išmano Centrinės Amerikos istoriją apokalipsės laukėjai, dažnai pademonstruoja dėdami paveiksliukus su actekų saulės akmeniu. Tad ar ne geriau būtų iki pasaulio pabaigos daugiau tomis kultūromis pasidomėti daugiau, idant atėjus pasaulio pabaigai netektų raudonuoti iš gėdos prieš Hunab Ku, Itzamna ir kitų dievų bei deivių būrį?

Čia yra actekų saulės akmuo, o ne koks majų darbas. Šių civilizacijų kalendoriai irgi skyrėsi.

Dar viena pranašystė skirta šiam gruodžiui, dažnai sujungiama ir su pirmąja, teigia, kad nors 2003 m. Nibiru ir neatsitrenkė į mūsų planetą, tai šiemet tikrai pagaliau taip nutiks ir tada jau visai bus galas viskam. Tiesa, iki menamo susidūrimo liko vos pora savaičių, o astronomai vis dar nėra aptikę prie Žemės artėjančių tinkamo dydžio objektų. Toks dangaus kūnas turėtų būti pastebimas tiek tiesiogiai, tiek per jo įtaką, pavyzdžiui, planetų judėjimo trajektorijoms. Nepaisant to, kad teorija neturi astronomų palaikymo, ja gana plačiai tikima. NASA puslapis Paklausk astrobiologo sulaukė daugiau nei 5000 klausimų apie šių metų pasaulio pabaigą ir Nibiru. Ta proga agentūra išleido keletą informacinių video, kad besidominčiųjų srautas bent šiek tiek sumažėtų:

Beje, tarp klausimų yra ir, pavyzdžiui, tokių: Kol JAV valdžia akivaizdžiai slepia kažką apie artėjančią katastrofą, Rusijos vyriausybė jau kelias savaites savo piliečiams sako, kad šiemet bus pasaulio pabaiga. Ar rusai žino kažką, ko nežino likęs pasaulis?

Artimiausiu metu šitaip nebus.

Žinoma, galima paklausti, o kas iš to teorijų neigimo? Patikės, pasijaudins kiek žmonės ir viskas. Ateis ir praeis apokalipsės, o gyvenimas sugrįš į savo vėžes. Deja, taip nutinka ne visada. Kai kurie apokaliptiniai judėjimai akcentuoja savižudybių svarbą, kartais „artėjančių“ įvykių baimė ar nusivylimas jų netikrumu gali taip pat paskatinti atimti sau gyvybę ar tiesiog iššvaistyti viso gyvenimo santaupas skelbiant netikėliams žinią apie čia pat tykantį galą ar įrenginėjant namuose itin anti-apokaliptinę slėptuvę.

Viena vertus post-apokaliptinis meninis žanras yra labai įdomus, pats mėgstu tiek tokio pobūdžio fantastinę literatūrą, tiek filmus, tiek Fallout žaidimų seriją. Tačiau kuomet tokie įsitikinimai apie tuoj pat ateisiančią neišvengiamą katastrofą užgožia skepticizmą jau yra negerai. Nors didelės nelaimės yra galimos, tiek sukeltos gamtos, tiek žmonių, tačiau tikslus “žinojimas”, kada ateis ta paskutinioji diena, ar būtų grindžiamas pseudomokslu, ar religiniais įsitikinimais, yra klaidingas. Įrodymų, kad taip bus, nepateikiama, telieka nepatvirtinti teiginiai ir šventas tikėjimas. Toks  dabartinis susidomėjimas pasaulio pabaiga ir jos laukimas neturėtų labai stebinti, mat net ir tuo netikintys gauna pakankamai nemažą katastrofizmo dozę, pavyzdžiui, per National Geogrpahic kanalą transliuojamą laidą Doomsday Preppers ar tokias knygas kaip The World Without Us. Visi taikosi prie to, kas rinkoje paklausu. Ar tai įdomu ir naudinga? Taip, kol nekursto minčių, kad pabaiga jau visai čia pat ir nieko gero laukti nebegalima.

Prisiklausius tokių pasakojimų apie artėjančias apokalipses, nori nenori prisimena anglų poeto T.S. Elioto eilėraščio Hollow Men paskutiniosios eilutės, nors ir skirtos Parako sąmokslui:

This is the way the world ends
This is the way the world ends
This is the way the world ends
Not with a bang but a whimper.

Pasaulio pabaiga ateina be didelio trenksmo. Bet ne Žemei ir ne žmonijai, o šioms 2012-ųjų gruodžio teorijoms. Tad šį mėnesį imti nepaskaičiuotų paskolų ar krėsti kitų kvailysčių neverta, nes gruodžio dvidešimt antrąją išties gali ateiti pasaulio galas. Tik ne visuotinis, o asmeninis.

P.S. Artimiausios jau numatytos pasaulio pabaigos surašytos čia: http://abhota.info/end6.htm

3 thoughts on “Apie eilinę pasaulio pabaigą

  1. Thanks for another magnificent post. Where else may just anybody get that kind of info in such a perfect manner of writing? I have a presentation next week, and I’m at the look for such information. edaabdbdddeg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *